تبلیغات
پیش به سوی اندامی متناسب - شنبه17بهمن .....میخوام ا تکینزی بشم!!!!
پیش به سوی اندامی متناسب

کالری کمتر........... زندگی سالمتر......... خوش هیکلتر

17بهمن..روز سرد و اتکینزی!!!!

---------------------

میان وعده   -------------
ناهار  یه سینه و رون و بال
میان وعده    املت 4تخممرغ بدون روغن با یه کمی بادنجون5سانت و قارچ -
شام

   خراب کردم اساسی ...پلو خوردم!!!در کمال ناباوری!!!

میان وعده    
مکمل ها  ویتامین ب6 لووتیروکسین زینک
کالری مکمل ها  --------
مایعات مصرفی  
کالری مایعات  
خواب بعد از ظهر  
ساعت خوابیدن شب
جمع کل !!!!!!!!!!!!!!!!! 

موضوع امتیاز  پنجشنبه17بهمنماه 1388
 12 لیوان آب روزانه    1

 نیم ساعت ورزش 1امتیاز و هر 10 دقیقه1امتیاز اضافه(500 طناب 4امتیازو اسکی فضایی نیم ساعت ا امتیاز  /50حرکت کش 1امتیاز)

      

 کالری مجاز روزانه 500کالری /5امتیاز  

 زیباسازی اندام(پوست و مو  ناخون و ماساز ..)1امتیاز

 پوست1
 لبنیات کم چرب/1امتیاز

--------

 2لیوان سبزیجلت پخته/1امتیاز   

 مصرف کرب مجاز(عدم مصرف نان برنج بسکوییت ومیوه های کرب دار) 2امتیاز

 
انتخاب اصلح (کمتر کالری گرفتن و عدم مصرف کرب بالای30)1امتیاز

    

 سرکشی به بچه ها هم گروه و غیره/هر 5نفر 1امتیاز  
 رضایت بالای 80 درصد 1امتیاز  
 جمع امتیاز امروز شهره گل گلاب  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سلام دوستای گل

من به خاطر اینکه این هفته امکان داره از ط قرمز خارج بشم و ...میرم توی اتکینز تا هم به لیپولیز بیوفتم و چربی ها رو بسوزونم..چون اصلا تکون نمیخورن!!

هم  این تعطیلات رو نمیشه کاری کرد!!

من دیشب به خودم احترام گذاشتم و 2پرس پلو قرمه خوردم..چون من نذری عاشورا رو نخوردم..دیگه اینو رو نتونستم بگذرم...و هم میخوام یه کم پرو تین بخورم...البته من 2-3روز اول یه کم زیاده روی میکنم اما از بعد میخوام همون یه وعده ای باشم..منم میخوام این 40 روز مونده تا عیید رو از دست ندم...تازه تعطیلات هم میخورم اما اتکینزی ..هم کسی نمیفهمه هم خودم راضی باشم...بچه ها دعا کنید برم توی فاز کتون ..اون وقت دیگه گرسنه هم نمیشم...میتونو خودم رو کنترل کنم...

امیدوارم این مطالب هم براتون مفید باشه

بچه ها پیشنها بدین دیگه..چون من دیگه مغزم نمیکشه ها!!

هم عکس هم مطلبی که میتونه هم به کاهش وزن مربوط نباشه اما دونستنش لازم باشه...باشه؟؟...خوب ممنونم

 

بقیه عکسهای شکیرا هم در ادامه مطلب .....

 

 

 

 

                      Shakira

بچه ها  شکیرا داره بهتون انرژی و سلام  میده!!!!!!

                   Shakira, Spanish Ed. : Woman Full of Grace - Paperback: 144 pages; Publisher: Fireside; (August 2001)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                           meditation2-saidaonline  

یوگا و سلامتی

 

 

روی یوگا حساب کنید!
اگر به دنبال دلیل می گردید تا تمرینات یوگا را شروع کنید، اینجا 38 دلیل وجود دارد مبنی بر این که یوگا چگونه سلامت شما را بهبود می بخشد. دلایلی کافی برای آنکه زیرانداز خود را پهن کنید.

1) انعطاف پذیر شدن بدن
یکی از سودمندی های اولیه و بسیار مشهود یوگا پیشرفت قابل توجه در انعطاف پذیری بدن می باشد. در اولین جلسه ی کلاس هرگز نخواهید توانست انگشتان پای خود را لمس کنید چه برسد به اینکه به عقب خم شوید، اما اگر پشتکار داشته باشید به تدریج متوجه می شوید که سختی جای خود را به نرمی داده و نهایتاً تمام حرکاتی که زمانی غیر ممکن به نظر می رسیدند ممکن می گردند. چیز دیگری که متوجه خواهید شد این است که انواع واقسام دردها کم کم ناپدید می گردند. این تصادفی نیست!
تهیگاه (باسن) خشک و غیر قابل انعطاف به دلیل توازن نادرست ران و ساق به مفصل زانو فشارمی آورد. همسترینگ (زردپی های) سفت و سخت به مسطح شدن مهره های کمر منجر می شوند که کمردرد را به دنبال دارد. خشکی عضلات، بافت های هم بند و پوشش روی عضلات باعث بد فرم شدن حالت بدن می گردند.
2) آزمونی برای نیرومند شدن
عضلات قوی، کاری بیش از زیبایی انجام می دهند. عضلات قوی بدن را در برابر مشکلات کمردرد و آرتروز حمایت می کنند و در افراد سالخورده مانع زمین خوردن می شوند. در یوگا نیرومندی عضلات را با قابلیت انعطاف هماهنگ می سازید. اگر فقط به باشگاه ورزشی بروید و وزنه بلند کنید، قوی خواهید شد اما نرم و قابل انعطاف نه.
3) ایستادن صحیح
سر شما مانند توپ بولینگ است: بزرگ، گرد و سنگین. وقتی سر شما مستقیماً در بالای یک ستون مهره ی راست قرار دارد به مراتب کار کمتری برای گردن و عضلات پشت ایجاد می کند تا آن را صاف نگاه دارند. حالا اگر فقط چند سانتی متر سر خود را جلو ببرید به همین ماهیچه ها فشار وارد می آید. حالا همین توپ بولینگ به جلو خم شده را 8 تا 12 ساعت بالا نگاه دارید! از این همه خستگی تعجب می کنید؟ تازه خستگی ممکن است تنها مشکل نباشد. وضعیت گزینی (حالت قرارگرفتن بدن) ممکن است باعث گردن درد، کمردرد و مشکلات مفصلی و عضلانی گردد. وقتی قوز می کنید و راه می روید، بدن شما بهای بالایی می پردازد: صاف شدن خمیدگی های طبیعی داخلی در گردن و کمر که موجب درد و آتروز وخیم ستون مهره ها می گردد.
4) اهمیت مفاصل
هر بار یوگا تمرین می کنید یک حرکت تمام و کمال به مفصل هایتان می دهید. حرکت مفصل ها به پیشگیری از آرتروز دژنراتیو (حاد) کمک می کند. از طرف دیگر با «فشار آوردن و خیس کردن» بخش هایی از غضروف که معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرند ناتوانی در حرکت را تخفیف می دهید. غضروف مفصل مانند اسفنج است. این اسفنج تنها زمانی مواد مغذی تازه را دریافت می دارد که مایع درون آن با فشار بیرون رفته و مایع جدیدی وارد شود. بخش های نادیده گرفته شده ی غضروف ها با از دست دادن مواد مغذی درست نهایتاً از بین می روند و استخوان زیر آنها مثل یک پدال کهنه ترمزسرجا باقی می ماند.
5) تق و توق ستون مهره ها!
دیسک های ستون مهره ها، یعنی ضربه گیرهای بین مهره یی که ممکن است دچار فتق شده و روی اعصاب فشار آورند، نیاز به حرکت دارند، این تنها راهی است که دیسک ها مواد مغذی خود را دریافت می کنند. اگر شما یک تمرین متعادل، ترکیبی از خم شدن به جلو، خم شدن به عقب و چرخش به دو طرف را داشته باشید، می توانید دیسک هایتان را سالم و انعطاف پذیر نگاه دارید.
6) استخوان ها
شواهد و مدارک موثقی وجود دارد مبنی بر اینکه تمریناتی که در آنها بدن متحمل وزن می گردد موجب قوی شدن استخوانها شده، پوکی استخوان را دور نگاه می دارند. در بسیاری از حرکات یوگا شخص ناگزیر از تحمل وزن خود است. بسیاری از حرکات مانند سگ ( با صورت به طرف زمین) یا سگ ( با صورت و قفسه ی سینه باز به طرف روبرو) استخوان های بازوها را که بسیار در برابر شکستن های ناشی از پوکی استخوان آسیب پذیرند قوی می سازند. در تحقیق منتشرشده یی که در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس انجام شد ثابت شده که تمرینات یوگا تراکم استخوان مهره ها را افزایش می بخشند. یوگا کورتیزول (هورمون مولد استرس) را کاهش داده به نگاهداری کلسیم در استخوان ها کمک می کند.
7) جاری شدن خون
تمرینات یوگا سبب می گردند خون در رگهای شما جریان کامل تری پیدا کند. به طور مشخص تمرین رلکسیشن که در یوگا می آورید به جریان خون به ویژه در دست ها و پاها کمک می کند. در این تمرینات اکسیژن بیشتری به سلول های شما می رسد و در نتیجه باعث بهبود کارکرد آنها می شود. در حرکات چرخشی خون سیاهرگی از اندام های داخلی جمع شده و در زمان اتمام چرخش خون اکسیژن دار وارد اندام ها می گردد.
در حرکات وارونه مثل ایستادن روی سر، ایستادن روی دست و ایستادن روی شانه ها خون سیاهرگی از لگن و پاها به طرف قلب برمی گردد و از قلب به شش ها تلمبه می شود تا دوباره اکسیژن دار شود. اگر پاهایتان به دلیل مشکلات قلبی یا کلیه متورم اند این حرکات به شما کمک می کنند. تمرینات یوگا تراز هموگلوبین و گلبول های قرمز را که اکسیژن را به بافت ها می رسانند افزایش می دهد.
تمرینات یوگا باعث می شوند تا پلاکت های خون کمتر چسبناک شده و تراز پروتئین هایی که در خون موجب لخته شدن می شوند کاهش یابند. به این ترتیب این تمرینات باعث رقیق شدن خون می گردد و نهایتاً به کاهش سکته های قلبی می انجامد چرا که عامل بسیاری از این سکته ها لخته شدن خون است.
8) درس لنف
هر بار در حین تمرینات عضلاتتان را منقبض می کنید یا کشش می دهید، هر بار اندام هایتان را به اطراف حرکت می دهید، هر بار به کمک آسانا (حرکت بدن در یوگا) می روید، در آن مستقر می شوید یا از آن بیرون می آئید به بدن خود شانسی می دهید تا بتواند لنف (مایع لزج درون سلول های سیستم ایمنی) را زهکشی کند. این کار به سیستم لنفاوی کمک می کند تا باعفونت بجنگد سلول های سرطانی را از میان بر دارد و از مواد سمی زائد تولید شده بر اثر فعالیت های سلولی خلاص شود.
9) شروع تازه برای قلب
وقتی ضربان قلب خود را در حد تمرینات اروبیک قرارمی دهید خطر سکته ی قلبی را کاهش می دهید و افسردگی تان تسکین می یابد. تمرینات یوگا مثل اروبیک نیستند. اما اگر با دقت انجام شوند و یا اگر نوع خاصی از یوگا (آشتانگا یوگا) یوگای هشت گانه یا یوگایی که جریان انرژی را در بدن به حرکت در می آورد (flow yoga)، انجام دهید می توانید ضربان قلب خود را در حد تمرینات اروبیک قرار دهید. حتی تمریناتی که ضربان قلب را تا آن اندازه بالا نمی برند می توانند شرطی شدن قلب و عروق را بهبود بخشند. تحقیقات نشان داده اند که تمرینات یوگا موجب کاهش تندی ضربان قلب در زمان استراحت و افزایش آستانه ی مقاومت می گردند، این تمرینات همچنین باعث می شوند شخص حداکثر اکسیژن را در طی تمرین دریافت نماید که همه ی اینها انعکاسی است از شرطی شدن هوازی. نتایج یک بررسی نشان داده است کسانی که تنها تمرینات تنفسی یوگا (پرانایاما) را انجام می دهند، می توانند با اکسیژن کمتر تمرینات بیشتری انجام دهند.
10) کاهش فشارخون
اگر فشارخون بالا دارید یوگا برایتان سودمند است. تحقیقاتی در مورد مقایسه (شاواسانا) (حالت نعش) (استراحت عمیق پایان تمرین) و دراز کشیدن ساده روی کاناپه روی گروهی که از هیپرتانسیون رنج می بردند انجام گرفت. پس از سه ماه کسانی که حالت شاواسانا را انجام داده بودند به میزان 6/2 درجه کاهش در فشار خون ماکزیمال و 5/1 درجه کاهش در فشارخون می نیمال گزارش کردند. لازم به ذکر است که هر چه فشارخون اولیه بالاتر باشد کاهش بیشتر خواهد بود.
11) نگرانی ها نقش بر آب می شوند!
یوگا تراز کورتیزول (هورمون مولد استرس) را کاهش می دهد. این زیاد مهم نیست؟ پس توجه کنید: به شکل طبیعی غده های آدرنال به عنوان واکنش در برابر بحران کورتیزول ترشح می کنند که به شکل موقت کارکرد سیستم ایمنی را تشدید می کند. اگر تراز هورمون کورتیزول در بدن پس از گذشت بحران بالا باقی بماند به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند.
بالا رفتن موقت کورتیزول به حافظه ی دراز مدت کمک می کند اما ترازهای بالینی بالا باعث ضعف حافظه گردیده و ممکن است به تغییرات دائم درمغز بیانجامند. به علاوه میزان بیش از اندازه ی کورتیزول با افسردگی،پوکی استخوان (کورتیزول کلسیم ومواد معدنی دیگر را از استخوان ها بیرون کشیده و درساخته شدن استخوان جدید مداخله می کند)، فشارخون بالا و مقاومت در برابر انسولین رابطه ی مستقیم دارد.
در آزمایشی که روی موش های بزرگ انجام گرفت، میزان بالای کورتیزول به آنچه که محققان (رفتار پرخوری) می نامند منجر شد (همان حالی که که باعث می شود وقتی ناراحت، عصبانی یا پرتنش هستید تا می توانید پرخوری می کنید!) بدن این کالری های اضافی را جذب کرده در ناحیه ی شکم به شکل چربی ذخیره می کند که نهایتاً به افزایش وزن، دیابت و حمله ی قلبی می انجامد.
12) ساعت خوش!
بی حوصله اید؟ احساس خوبی ندارید؟ به حالت چهار زانوی کامل (لوتوس - نیلوفر) بنشینید. یا نه، یک خم شدن به عقب کامل یا یک کشش عالی به سمت بالا در حرکت ناتاراجاسانا (رقص شیوا) خوب واقعاً به این سادگی نیست اما نتایج یک بررسی نشان داده که تمرین مرتب یوگا موجب بهبود افسردگی و افزایش قابل ملاحظه یی در تراز سروتونین و کاهش ترازمونوامین اکسیداز (آنزیمی که موجب تجزیه نوروترانسمیترها می شود) می گردد. براساس تحقیقی که دکتر ریچارد دیویدسن از دانشگاه ویسکانسین انجام داده، قشر مخ در پیش پیشانی چپ در مراقبه کنندگان (مدیتاتورها) فعالیت بالایی را نشان می دهد. در کسانی که کاملاً وقف مراقبه و تمرین کنندگان دراز مدت هستند فعالیت چشمگیر و زیادی در طرف چپ قابل مشاهده است.
13) لاغری!
«کمتر بخور! بیشتر حرکت کن!» این نصیحت حرف بسیاری از کسانی است که رژیم می گیرند تمرینات یوگا در هر دو مورد به شما کمک می کند. با تمرین منظم چون بیشترحرکت می کنید بیشتر کالری می سوزانید همچنین به دلیل ابعاد معنوی و احساسی تمرینات یوگا به مسائلی چون اضافه وزن و خوردن در سطح عمیق تری نگاه می کنید. تمرینات یوگا می توانند الهام بخش شما باشند تا با آگاهی تمام خوردنی ها را بخورید.
14) نمایشی ازکاهش ها!
تمرینات یوگا قند خون و LDL (چربی بد) کلسترول را پایین آورده و H.D.L کلسترول خوب را بالا می برد. ثابت شده که این تمرینات در افراد مبتلا به دیابت قند خون را ازچند طریق پایین می آورد. با پایین آوردن ترازکورتیزول و آدرنالین، با تشویق به کم کردن وزن و بالابردن حساسیت به تأثیرات انسولین. وقتی قند خون پایین می رود خطر عوارض دیابت مانند سکته ی قلبی، از کار افتادن کلیه و کوری کاهش می یابند.
15) امواج مغزی
یک جزء مهم در یوگا تمرکز بر زمان حال است. نتایج بررسی ها نشان داده اند که تمرین منظم یوگا هماهنگی، زمان واکنش، حافظه و حتی بهره ی هوشی را بهبود می بخشد. کسانی که به شکل منظم مراقبه می کنند می توانند مشکلات را آسان تر حل نموده و اطلاعات را راحت تر به یاد آورند، به این دلیل که افکار مانع تمرکز آنها نمی شوند افکاری که بارها و بارها مانند یک نوار تکراری در حلقه یی می چرخند.
16) مرکز عصب
در تمرینات یوگا تشویق می شوید استراحت کنید، نفس هایتان را کند سازید و بر زمان حال تمرکز داشته باشید. به این ترتیب تمرینات یوگا با تغییر سیستم عصبی سمپاتیک (یا حالت جنگ و گریز) به سیستم عصبی پاراسمپاتیک موجب توازن می شوند. سیستم اعصاب پاراسمپاتیک آرام بخش و نشاط برانگیزند، این اعصاب موجب آرام شدن نفس ها و ضربان قلب، کاهش فشارخون و افزایش جریان خون به روده ها و اندام های مولد می گردند که موجب به وجود آمدن آنچه دکتر هربرت بنسون واکنش بسط(relaxation respouse) می نامد می گردند.
17) تعادل (فضا، مکان)
تمرین منظم یوگا موجب افزایش پروپریوسپشن (درک حس عمقی در درون مغز) یا توانایی حس بدن فیزیکی (زمخت) و اینکه در چه فضایی قرار دارد و چه می کند و خلاصه باعث افزایش تعادل می گردد. در کسانی که وضعیت گرایی بد بدنی دارند، یا در حرکاتشان دچار اختلال می باشند این توانایی بسیارضعیف است و منجر به بروز مشکلات زانو و کمر درد می گردد. تعادل بیشتر به معنای زمین خوردن کمتر است. این در مورد سالخوردگان یعنی استقلال بیشتر یعنی دیرتر به خانه ی سالمندان رفتن یا حتی هرگز نرفتن، برای بقیه ی تمرینات تعادلی مانند درخت Vrikshasana موجب می گردند کمتر احساس تلوتلو خوردن و عدم تعادل کنیم.
18) مرکز کنترل
بعضی از یوگی های پیشرفته می توانند به اشکال کاملاً استنثنایی بدن خود را کنترل کنند. کنترل هایی که در بیشتر موارد از طریق سلسله ی اعصاب انجام می گیرند. دانشمندان یوگی هایی را مورد ارزیابی قرار داده اند که قادرند ریتم ضربان قلب خود را به میل خویش تغییر دهند، اشکال خاص از امواج مغزی را تولید کنند و با یک روش مراقبه ی خاص گرمای دست های خود را تا 15 درجه فارنهایت بالا ببرند. اگر آنها از یوگا چنین استفاده هایی می کنند شاید شما هم بتوانید با انجام تمرینات (اگر خیال حامله شدن دارید) به لگن خود خون بیشتری جاری سازید و یا اگر مشکل بی خوابی دارید هر شب تمرین ریلکسیشن (بسط) انجام دهید. 
-------------------
 
--دانشمندان ثابت كردند چند دقیقه دوش گرفتن معكوس (دوش گرفتن با آب گرم و سرد) جای یك ساعت گردش یا آبتنی در استخر را می گیرد، بعلاوه روش خوبی برای ورزیده كردن عروق است.

به گزارش سلامت نیوز و به نقل از پایگاه خبری RKM، دوش معكوس به ویژه برای افرادی كه فشارخون پایین دارند و در صبح به سختی توان كار عادی را در خود باز می یابند، مفید است. در ضمن معالجات با آب نه تنها در هنگام صبح و شب، بلكه در تمام اوقات روز مناسب است.
نكته مهم به ویژه برای تازه كارها این است كه نباید بلافاصله و شدید دمای آب را تغییر دهند. در هنگام صبح مدت معالجات با آب باید كمی بیشتر از هنگام شب باشد. همچنین باید معالجات با آب، نه با آب سرد و نه حتی با آب گرم بلكه با آب ولرم تمام شود.
یادآور می شود، چنین معالجاتی با آب تأثیر مساعدی در وضعیت پوست دارند. پوست ارتجاعی می شود
 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

احترام بگذارید...این علامت حاکم بزرگ میتی کمانه!!!!

به ساعت بدن خود احترام بگذارید!!

ساعت بدن

 

شلمان را یادتان هست؛ همان لاک‌پشت وابسته به ساعت کارتون «بامزی»؟! این شخصیت کارتونی برای خواب، زمان‏بندی و برنامه‏ریزی دقیقی داشت و به شدت به ساعت وابسته بود. هرطوری شده، باید سر ساعت می‏خوابید و اگر زمان خوابش می‏رسید، هر کاری که داشت، باید نیمه‌کاره رها می‏کرد و به خواب می‏رفت. شاید این‌قدر سر وقت بودن اغراق‏آمیز باشد اما در بدن همه موجودات زنده، سیستمی وجود دارد که موجب می‏شود اعمال حیاتی راس ساعت خاصی انجام شود و راس ساعت خاصی به پایان برسد. دانشمندان، اسم آن را گذاشته‌اند: ساعت زیستی یا ساعت بیولوژیک.


ساعت زیستی یا ساعت بیولوژیک بدن، همان اعمال حیاتی ریتمیک و منظم انسان است که رأس ساعتی معین شروع می‌شود، کارش را انجام می‌‌دهد و درنهایت به کارش پایان می‌دهد و دوباره رأس زمانی معین، درون این چرخه قرار می‌گیرد. ساعت بیولوژیک بدن که علاوه بر انسان‌ها در سایر موجودات زنده هم وجود دارد، وظیفه هماهنگ کردن فعالیت‌های بدن از خواب و بیداری و ضربان قلب و دم و بازدم گرفته تا ترشح هورمون‌ها و تنظیم دمای بدن را به عهده دارد. ساعت بدن انسان‌ها در هیپوتالاموس مغزشان قرار دارد و این ساعت از مرکز مغز، تمام حرکات و فعالیت‌های افراد را کنترل می‌کند. ساعت بدن که کاملا منظم و دقیق کارش را انجام می‌دهد، با تاریک و روشن شدن هوا نوع فعالیت‌هایش را تغییر می‌دهد؛ مثلا در روشنایی روز، فشارخون، سطح هورمون‌ کورتیزول و دمای بدن را افزایش می‌دهد و در طول شب، ‌میزان ترشح هورمون‌‌های تستوسترون، ملاتونین و حتی هورمون‌ رشد را بالا می‌برد. تاریخچه کشف ساعت بیولوژیک

400 سال قبل از میلاد مسیح، دانشمندان با مشاهده اینکه برگ و گل برخی درختان در ساعت مشخصی از روز باز می‌شوند و در زمان خاصی از شب بسته می‌شوند، به این فکر افتادند که شاید این پدیده یک دلیل علمی داشته باشد، اما شاید به دلیل کمبود امکانات هیچ‌وقت در پی اثبات این فرضیه‌شان برنیامدند. مشاهده مهاجرت سارها که با توجه به نورخورشید صورت می‌پذیرفت، یک بار دیگر در سال 1950 دانشمندان را نسبت به وجود ساعت درون حساس کرد و بالاخره آنها در سال 1971 وجود ژن ساعت را در کرم‌های میوه تایید کردند. دانشمندان تحقیقات خود را در این زمینه ادامه دادند و در سال 1988 وجود ساعت بیولوژیک را در پستانداران و در سال 1997 در موش‌ها به اثبات رساندند و سرانجام در سال 2001 اعلام کردند که ساعت زیستی در انسان‌ها هم وجود دارد و تمام فعالیت‌های روزانه انسان تحت فرمان این ساعت است. دانشمندان پس از کشف ساعت بیولوژیک بدن به این نتیجه رسیدند که این ساعت دقیق و بدون نقص از 3 بخش تشکیل شده است: بخش اول که برای تنظیم ساعت، نور و دما را از محیط پیرامون دریافت می‌کند، بخش دوم که متشکل از مکانیسم و مسوولیت‌های خود ساعت است و بخش سوم که شامل ژن‌های کمک‌رسان به ساعت برای کنترل و تنظیم فعالیت‌های سایر ژن‌های بدن است. ساعت بیولوژیک در بدن ما

چه‌ کار می‌کند؟

با دریافت نور و حرارت محیط در روز، ساعت بدن که در هیپوتالاموس مغز قرار دارد، دستور به ترشح ملاتونین می‌دهد. ترشح ملاتونین هر چه‌قدر که به شب، تاریکی و کاهش دما نزدیک می‌شویم، بیشتر می‌شود (تقریبا 10 برابر روز) و به همین علت با نزدیک شدن به تاریکی هوا، حس خواب‌آلودگی هم بیشتر به افراد القا می‌شود. با افزایش سن، میزان تولید ملاتونین کاهش می‌یابد و همین امر سبب کم‌خوابی سالمندان است. ساعت بیولوژیک در اوایل صبح درجه حرارت بدن افراد را افزایش می‌دهد و اگر شما شب‌کار یا جزو افرادی نباشید که تا نیمه‌های شب بیدار می‌مانند، حوالی غروب و اوایل شب حرارت بدن‌تان پایین خواهد آمد. به طور کلی وظیفه اصلی ساعت بدن، تنظیم کردن تمامی فعالیت‌های ریتمیک بدن است. رابطه خواب و ساعت بدن

به طور طبیعی افراد یا سحرخیز هستند یا نیستند. سحرخیزها یعنی آنهایی که بین ساعت 5 تا 7 صبح بیدار می‌شوند و بین 9 تا 11 شب هم می‌خوابند و شب‌زنده‌دارها یعنی کسانی که بین 9 تا 11 صبح بیدار می‌شوند و بین 11 شب تا 3 نصف‌شب می‌خوابند. اگر شما جزو سحرخیزها هستید که باید بگوییم انعطاف‌پذیری بدن شما نسبت به تغییرات محیطی کم است و به سختی می‌توانید خودتان را با آنها وفق دهید. درجه حرارت بدن‌تان تقریبا حوالی 8 بعدازظهر کاهش می‌یابد و اوایل بعدازظهر هم به اوج خود می‌رسد و در نتیجه هوشیاری‌تان در این ساعت‌ها بیشتر از هر وقت دیگری است. اما اگر شما جزو افرادی هستید که شب‌ها دیر می‌خوابید و صبح‌ها هم دیر از خواب بیدار می‌شوید، بنابراین توانسته‌اید بر سیکل خواب و بیداری از پیش تنظیم شده بدن‌تان غلبه کنید و برای خواب هیچ نیاز و وابستگی خاصی به نور ندارید. پس به راحتی می‌توانید با تغییرات محیطی کنار بیایید و راحت‌تر در شرایط سخت زندگی کنید. پنج فعالیت ریتمیک بدن

در یک تقسیم‌بندی کلی، 5 ریتم مختلف در بدن وجود دارد:

1. ریتم‌های کمتر از 24 ساعت (اولترادیان)، مانند ضربان قلب، تنفس، امواج مغزی، دم و بازدم، گرسنگی و سیری، چرخه‌های خواب عمیق و چرخه‌های ادراری.

2. ریتم‌های .....................

لطفا در ادامه مطلب بخوانید به همراه بقیه عکسهای شکیرا

 

 

 

 

 

تقریبا 24 ساعته (سیرکادیان)، مانند حرارت بدن، فشارخون، خواب و بیداری، رفتار، میزان هوشیاری، ترشح هورمونی، تقسیم سلولی و حتی ریتم استراحت و فعالیت‌های روزانه‌مان.

3. ریتم‌های هفت روزه (سیرکاسپیتان)، مانند پس‌زدگی عضو پیوندی و سطح هورمون‌ها.

4. ریتم‌های یک ماهه (سیرکاتریجینتان)، مانند سیکل قاعدگی در خانم‌ها.

5. ریتم‌های یک ساله (سیرکاآنوال)، مانند افزایش افسردگی در زمستان، افزایش خودکشی در اردیبهشت و رشد سریع‌تر کودکان در تابستان.

حتما حالا با مشاهده این 5 نوع ریتم در بدن و دانستن اینکه هماهنگی تمام آنها به عهده ساعت بدن است، به این نتیجه رسیده‌اید که ساعت بیولوژیک چه کار حساس و مهمی دارد. ساعت بیولوژیک، سرطان و اعتیاد

همان‌طور که گفته شد، ترشح هورمون ملاتونین با نزدیک شدن به تاریکی شب افزایش می‌یابد و در تمام طول مدت خواب ترشح‌اش ادامه می‌یابد. حالا اگر فردی خواب منظم و کافی نداشته باشد، ترشح این هورمون در بدن‌‌اش مختل می‌شود و این اختلال رابطه تنگاتنگی با ابتلا به سرطان در افراد دارد. به همین دلیل معمولا پزشکان به افرادی که ملاتونین بدن‌شان پایین است برای جلوگیری از ابتلا یا پیشرفت سرطان‌هایی مثل سرطان پستان یا پروستات، مصرف داروهای حاوی ملاتونین را تجویز می‌کنند. همچنین پژوهشگران دانشگاه میشیگان اعلام کرده‌اند که ارتباط تنگاتنگی بین اختلال در ساعت فیزیولوژیک بدن و اعتیاد به مواد مخدر وجود دارد. آنها امیدوارند که با این کشف بتوانند در پیشگیری و درمان اعتیاد به مخدرها گام‌های بزرگ‌تری را بردارند. ساعت بدن و جت‌لگ

کارکرد ساعت زیستی بدن تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند شب‌کاری یا تغییر در ناحیه زمانی مختل می‌شود. «جت‌لگ» همان تغییر در ناحیه زمانی است که در اثر مسافرت‌های طولانی‌مدت هوایی از کشوری به کشور دیگر یا قاره‌ای به قاره دیگر رخ می‌دهد؛ مثلا فرض کنید که قصد سفر از کشور خودتان به سمت کشوری دوردست را دارید. حالا اگر ساعت 6 صبح از خانه خارج شوید و به وقت و ساعت خودتان رأس ساعت 10 شب به مقصد مورد نظر برسید، چه اتفاقی می‌افتد؟ بدیهی است که خواب‌تان می‌گیرد. اما اگر در کشور مقصد ساعت 10 صبح باشد، چه؟ باز هم بدیهی است که چرخه خواب و بیداری‌تان تا چند روز مختل می‌شود، یعنی حداقل 3 تا 4 روز طول می‌کشد تا بدن‌تان به وضع جدید عادت کند. در اثر جت‌لگ، چرخه خورد و خوراک‌تان هم به هم می‌ریزد و شما بیشتر دچار دردسر می‌شوید. اگر می‌خواهید بدانید که بعد از یک سفر طولانی‌ هوایی به جت‏لگ مبتلا شده‌اید یا نه، ببینید این علایم را دارید:

خستگی، تهوع، اسهال یا شاید یبوست، سردرد، تحریک‌پذیری و بدن‌درد.

راستی حواس‌تان باشد که جت‌لگ تنها در اثر پروازهای طولانی در هر مسیری رخ نمی‌دهد. شما تنها زمانی به این بیماری مبتلا می‌شوید که از شرق به غرب یا برعکس سفر کنید و پروازهای شمال به جنوب خیلی برایتان مشکل‌ساز نیستند.

برای اینکه کمتر از عوارض جت‌لگ رنج ببرید، می‌توانید از 3 تا 4 روز قبل از سفر ساعت خواب و بیداری و خورد و خوراک‌تان را به ساعت کشور مقصد نزدیک کنید. در ضمن از خوردن آب زیاد در طول سفر هم غافل نشوید. در چه ساعتی، چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟
با توجه به تمامی نکاتی که تا به حال ذکر شد، حتما متوجه شده‌اید که هر فعالیتی در بدن، ساعت خاصی دارد. حالا اگر می‌خواهید ساعت فعالیت‌های بدنی‌تان را بدانید و کارهای روزمره‌تان را طبق آنها تنظیم کنید، این بخش را خوب بخوانید:ساعت 6 تا 7 صبح: دمای بدن زیاد می‌شود، سطح هورمون‌های جنسی به اوج خود می‌رسد و سرعت سوخت و ساز بدن به بالاترین حد خود نزدیک می‌شود.ساعت 10 تا 11 صبح: سطح هوشیاری افزایش پیدا می‌کند. بنابراین این ساعات بهترین زمان برای به خاطر سپردن مطالب در حافظه کوتاه‌مدت است. پس شما به عنوان یک دانش‌آموز یا دانشجو می‌توانید این ساعات را برای مرور درس‌هایتان انتخاب کنید. راستی یک هشدار هم به بیماران قلبی! تقریبا ساعت 9 تا 10 صبح مقاومت قلب نسبت به شرایط موجود کم و احتمال حملات قلبی افزایش می‌یابد. بنابراین هیجان صبحگاهی به هیچ‌وجه برای بیماران قلبی خوب نیست.ساعت 12 تا 1 بعدازظهر: درجه حرارت بدن کاهش می‌یابد. سطح آدرنالین خون کم می‌شود و خواب‌آلودگی به سراغ افراد می‌آید. برای بهبود این وضعیت بهتر است ناهارتان را در این ساعت بخورید و 10 تا 15 دقیقه هم استراحت کنید. در ضمن، پیش از ظهر (ساعت 12 تا 13) زمان مناسبی برای مصرف داروهاست چون ترشحات معده در این ساعت به حداکثر خود می‌رسد.ساعت 3 بعدازظهر: دمای بدن و سطح آدرنالین خون افزایش می‌یابد و این ساعات بهترین زمان برای تقویت حافظه بلندمدت و به یاد سپردن مطالب در آن است. ضمن اینکه اگر شما بین ساعت 2 تا 4 بعدازظهر یک چرت کوتاه زده باشید، بهتر می‌توانید از حافظه‌تان در این زمان استفاده کنید.ساعت 5 تا 7 بعدازظهر: سطح آدرنالین و دمای بدن به بالاترین حد خود می‌رسد و شما می‌توانید این ساعات را برای انجام فعالیت‌های بدنی مثل ورزش کردن انتخاب کنید.ساعت 9 شب: با افزایش سطح ملاتونین، میزان سوخت و ساز بدن هم کاهش می‌یابد.ساعت 11 شب: خواب‌آلودگی به اوج خود می‌رسد.ساعت 3 تا 5 صبح: دمای بدن کاهش می‌یابد، سطح هورمون‌ها کم می‌شود و افراد در این ساعت عمیق‌ترین خواب را تجربه می‌کنند.گفتگو با

دکتر محمدرضا واعظ مهدوی

دانشیار دانشگاه شاهد

بهترین وقت بدن:
9 صبح و 5 عصر!به‌طور کلی، وظیفه ساعت بیولوژیک بدن که در هیپوتالاموس ما قرار دارد، تنظیم ترشح هورمون‌ها و مدیریت و طراحی کارکرد مواد مختلف در بدن است. پای صحبت‌های دکتر محمدرضاواعظ مهدوی، دانشیار فیزیولوژی دانشگاه نشسته‌ایم تا ببینیم اگر شرایط زندگی‌مان به گونه‌ای باشد که نتوانیم از دستورات ساعت بدن پیروی کنیم، چه اتفاقی برایمان می‌افتد؟

: با توجه به اینکه یکی از وظایف ساعت بیولوژیک، تنظیم چرخه خواب و بیداری در شب و روز است؛ اگر ما نوع کار و زندگی‌مان طوری باشد که مجبور به شب‌زنده‌داری باشیم، احتمال دارد چه مشکلاتی برایمان پیش بیاید؟

یکی از وظایف مهم ساعت بدن، تنظیم سیکل خواب و بیداری است. این ساعت بیولوژیک در ساعات 2 بعد از ظهر، 9 شب و 3 صبح، کمترین میزان کورتیزول را ترشح می‌کند و با مدیریت صحیح هورمون‌های استرس باعث می‌شود که فرد در این ساعت احساس خواب‌آلودگی کند. از طرفی هم در ساعات 9 صبح و 5 بعد از ظهر و با افزایش ترشح کورتیزول، هوشیاری به اوج می‌رسد و به همین دلیل است که به افراد توصیه می‌شود فعالیت‌های فیزیکی و کارهایی که به تمرکز بالایی نیاز دارند را در این ساعات انجام دهند. هر چند که بهتر است روند زندگی بر اساس این چرخه تنظیم شود، اما اگر شما مجبور به شب‌کاری هم هستید، نباید خیلی نگران شوید. بدن ما بسیار انعطاف‌پذیر است. دو عامل به طور طبیعی باعث خواب‌آلودگی ما می‌شود: اول، نزدیک شدن به تاریکی و دوم، خستگی ناشی از فعالیت روزانه. در افراد شب‌کار و شب‌زنده‌دار، عامل تاریکی حذف می‌شود و عامل خستگی ناشی از فعالیت روزانه به تنهایی سبب خواب‌آلودگی فرد در روز می‌شود. در ضمن، همین انعطاف‌پذیری است که سبب می‌شود انسان بعد از 4 تا 5 روز که به مکان جدیدی نقل مکان یا مسافرت می‌کند، بتواند با شرایط محیطی جدید کنار بیاید.


: به هم خوردن چرخه خواب برای کودکانی که در سنین رشدند، اشکالی ندارد؟

قضیه در مورد کودکان در سنین رشد (از تولد تا 16 یا 18سالگی) فرق می‌کند. هورمون رشد بیشتر در تاریکی شب و هنگام خواب در سنین رشد ترشح می‌شود. به همین دلیل است که به کودکان و نوجوانان توصیه می‌شود شب‌ها زود بخوابند و صبح‌ها هم زود بیدار شوند زیرا کودکان سحرخیز بلندقدتر از کودکان شب زنده‌دار خواهند شد. بنابراین بهتر است که والدین کودکان خود را به زود خوابیدن عادت دهند. ضمنا، طبق قوانین سازمان بین‌المللی کار، وادار به کار کردن و مخصوصا شب‌کاری در مورد کودکان زیر 18 سال جرم محسوب می‌شود.


: راست است که می‌گویند مصرف بیش از حد چربی‌ها هم کارکرد ساعت بیولوژیک را مختل می‌کند؟

بله؛ مصرف بیش از اندازه و طولانی‌مدت چربی‌ها به طور مستقل آثار سویی بر وضعیت بیولوژیک بدن بر جای می‌گذارد. با مصرف زیاد چربی، ریسک رسوب بیش از حد آن در عروق قلب و مغز و تنگ شدن آنها و ابتلا به بیماری آتروسکلروز افزایش می‌یابد و بالطبع، با اختلال در کارکرد عروق بدن، مکانیسم فیزیولوژیک بدن هم مختل می‌شود و کارکرد ساعت بدن دچار مشکل می‌شود.


: آقای دکتر! ما تا به حال هر چه خوانده‌ایم و شنیده‌ایم این بوده که بهترین زمان برای ورزش کردن، صبح زود است اما در جدول زمان‌بندی ساعت بدن، نوشته‌اند که تا 7 بعد از ظهر برای ورزش کردن مناسب‌تر است؛ نظر شما چیست؟

ببینید، بررسی سطح هورمون‌ها و مدیریت استرس نشان می‌دهد که سطح کورتیزول در ساعت 8 تا 9 صبح و 5 تا 7 بعد از ظهر به بیشترین حد خود می‌رسد و این یعنی شما می‌توانید در این ساعات با خیال راحت تمامی فعالیت‌های بدنی‌تان را انجام دهید. حالا اینکه شما می‌گویید ساعت 5 تا 7 بعد از ظهر بهترین زمان برای ورزش است به بحث تغذیه و سوخت و ساز بدن برمی‌گردد. شاید ورزش، بعد از ظهرها بیشتر باعث سوخت و ساز چربی‌های بدن شود.


: حرف آخر؟

به طور کلی، بهتر است مردم برای بهبود وضعیت سلامت بدن‌شان، شرایط فیزلوژیک بدن را بپذیرند و یک زندگی طبیعی داشته باشند. به موقع بخوابند و بیدار شوند. خواب کافی داشته باشند. فعالیت‌های فیزیکی، ورزش و پیاده‌روی را فراموش نکنند. از خوراکی‌های طبیعی و ارگانیک استفاده کنند و سعی کنند غذاها یا مواد خوراکی‌ای که دارای افزودنی یا مواد رنگی است را نخورند.

Shakira

ShakiraShakira

 

Shakira

Shakira_MoscowShakira Alejandro Sanz Together


نوشته شده در شنبه هفدهم بهمنماه سال 1388 ساعت 07:01 توسط شهره آفاق نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت